skip to Main Content
+48 602 808 885 biuro@rostalski.com.pl

Jak często zmieniać olej silnikowy?

Olej silnikowy ma do spełnienia kilka niezwykle istotnych funkcji: smarowanie metalowych części silnika (np. tłoków), zmniejszenie ich tarcia, dzięki czemu mogą pracować bez uszkodzeń oraz chłodzenie silnika (podczas pracy w silniku wytwarzają się bardzo wysokie temperatury, które olej ma za zadanie zmniejszyć poprzez odprowadzenie ciepła). Prawidłowo dobrany i wymieniany olej powinien te funkcje zapewniać.

Kiedy wymieniać olej silnikowy?

Eletronika wielu nowych aut samodzielnie określa okresy między wymianami oleju na podstawie rzeczywistych warunków eksploatacji. Kierowca jest o nich informowany odpowiednimi komunikatami. Wskazówki dotyczące okresu wymiany oleju podaje także producent samochodu.
Kiedy jednak nie mamy dostępu do tych informacji, zazwyczaj zaleca się wymianę oleju co 15-20 000 km.
Okres ten może być krótszy w przypadkach: używania samochodu w większości na krótkich odcinkach, z niedogrzanym silnikiem i intensywną jazdą miejską, stosowanie paliwa złej jakości, używanie auta na drogach o dużym zapyleniu, korzystanie z samochodu w ekstremalnych warunkach pogodowych, np. podczas bardzo mroźnej zimy lub upalnego lata. W tych sytuacjach olej, a przez to i silnik narażone są na ciężkie warunki pracy i szybciej się starzeją. Skrócenie okresu wymiany w takich przypadkach uchroni silnik przed nadmiernym zużyciem. Lepiej jest wymienić olej za wcześnie niż zbyt późno.

Back To Top